Anders Dræby: Kritik af Harmut Rosas resonansteori

Anders Dræby, copyright, 2025

Kritik af Hartmut Rosas resonansteori

set fra en dybdeintegrerende forståelse

Hartmut Rosa beskriver menneskets grundlæggende behov for resonans — for en verden, der svarer, og for erfaringen af at være i levende kontakt med det, som omgiver os. Det lyder umiddelbart meningsfuldt. Men Rosas teori reducerer det eksistentielle til et forhold mellem subjekt og verden, ikke til en forvandling af mennesket selv.

I hans perspektiv opstår mening, når vi erfarer, at verden taler til os. I min erfaring som terapeut og i arbejdet med dybdeintegrerende processer er det netop omvendt: verden begynder først at svare, når vi selv har gennemgået den indre bevægelse, der gør os modtagelige for sandhed. Resonans er ikke årsagen til forbundethed – det er konsekvensen af et indre fald og en forvandling, hvor kontrol, forsvar og selvbilleder må dø.

Rosas sprog forbliver i et psykosocialt og relationelt register. Han taler om relation, tilgængelighed og gensvar – men undgår konfrontationen med det, der ikke svarer: tavsheden, mørket, fraværet, krisen. Han beskriver en verden, der kan besvares, men ikke et menneske, der må bryde sammen for at kunne høre.

Den afgørende forskel er derfor denne:

  • Rosa søger genklang.
  • Den dybdeintegrerende bevægelse søger sandhed.

Sandheden kræver opløsning, tab og transformation – ikke blot følelsen af sammenhæng, men mødet med det, som splitter.

Resonans kan være en smuk erfaring, men uden forvandlingen bliver den blot et spejl for egoets længsel efter kontakt.